Ciuchcia w Cisnej

Większość turystów wybierających się  Bieszczady w swoich planach uwzględnia nie tylko wyprawy na górskie szlaki, czy wypoczynek nad jeziorem Solińskim, ale także przejażdżkę kolejka leśną z Cisnej. Jej historia sięga lat 1980-1985 r.  –  wtedy też została ona wybudowana przez firmę z Budapesztu, która to posiadała na terenie bieszczadzkich lasów tataraki.

W obecnym czasie kolejka stanowiła ważną rolę dla społeczeństwa, które zamieszkiwało tak trudno dostępne tereny. Niestety w czasie wojen światowych kolejka uległa znacznym zniszczeniom. Jej odbudowa miała miejsce w latach 1954-1964 w celu transportowania drewna z okolic Górnej Solinki, Wetliny, Smereku, Cisnej, Smolnika i innych miejscowości do stacji PKP w Łupkowie i kombinatu drzewnego w Rzepedzi. Ponadto ciuchcia stanowiła jedyny środek lokomocji dla pracowników leśnych oraz mieszkańców okolicznych miejscowości.

Aktualnie ciuchcia jest główną atrakcją Cisnej – rzesze turystów przybywają do tejże miejscowości, aby poznać uroki podróżowania ciuchcią przez bieszczadzkie lasy.

W sezonie takim jak teraz ciuchcia kursuje na takich trasach jak : Cisna Majdan – Przysłup, Cisna Majdan – Wola Michowa i Cisna Majdan – Balnica.

Każdego roku kolejka przewozi średnio 70 tysięcy pasażerów.

Krótki filmik przygotowany przez portal nowiny24 z przejażdżki można zobaczyć w serwisie YouTube.

Dodaj komentarz

turystykabieszczady.pl - ciekawostki i informacje na temat wypoczynku w Bieszczadach. Dzięki stronie znajdziesz szybko nocleg w Bieszczadach. Możesz również dodać swój obiekt noclegowy z tego regionu. Na stronie znajduje się szeroka baza hoteli, pensjonatów, hosteli i innych obiektów turystycznych w Bieszczadach. Przewodnik online po Bieszczadach, w którym znajdziesz opisy ciekawych atrakcji turystycznych. W portalu obszerne opisy znakowanych szlaków turystycznych, ścieżek, szlaków turystycznych w Bieszczadach. Jeśli poszukujesz noclegu – domu bądź pensjonatu skorzystaj z naszej bazy. Na stronie znajduje się również liczne galerie zdjęć i fotografii Bieszczad.

Aktualności i bieszczadzkie atrakcje


Z nami zaplanujesz ciekawy pobyt w Bieszczadach dla siebie i swoich bliskich. Stworzysz plan na rodzinny wypad, z którego wszyscy będą zadowoleni. W serwisie także kamerki na żywo z Bieszczad. Chcesz wiedzieć jaki jest ruch turystyczny, a może pogoda i warunki narciarskie na stokach w Bieszczadach? Planowanie trasy turystycznej i wycieczki w Bieszczadach jeszcze nigdy nie było tak proste jak dotychczas. Znajdziesz tutaj atrakcje nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Podkarpacie to jedno z piękniejszych województw w Polsce. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce, a my Ci w tym pomożemy. To cenny region pod względem przyrody oraz atrakcji. Jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku.