Ciuchcia w Cisnej

Większość turystów wybierających się  Bieszczady w swoich planach uwzględnia nie tylko wyprawy na górskie szlaki, czy wypoczynek nad jeziorem Solińskim, ale także przejażdżkę kolejka leśną z Cisnej. Jej historia sięga lat 1980-1985 r.  –  wtedy też została ona wybudowana przez firmę z Budapesztu, która to posiadała na terenie bieszczadzkich lasów tataraki.

W obecnym czasie kolejka stanowiła ważną rolę dla społeczeństwa, które zamieszkiwało tak trudno dostępne tereny. Niestety w czasie wojen światowych kolejka uległa znacznym zniszczeniom. Jej odbudowa miała miejsce w latach 1954-1964 w celu transportowania drewna z okolic Górnej Solinki, Wetliny, Smereku, Cisnej, Smolnika i innych miejscowości do stacji PKP w Łupkowie i kombinatu drzewnego w Rzepedzi. Ponadto ciuchcia stanowiła jedyny środek lokomocji dla pracowników leśnych oraz mieszkańców okolicznych miejscowości.

Aktualnie ciuchcia jest główną atrakcją Cisnej – rzesze turystów przybywają do tejże miejscowości, aby poznać uroki podróżowania ciuchcią przez bieszczadzkie lasy.

W sezonie takim jak teraz ciuchcia kursuje na takich trasach jak : Cisna Majdan – Przysłup, Cisna Majdan – Wola Michowa i Cisna Majdan – Balnica.

Każdego roku kolejka przewozi średnio 70 tysięcy pasażerów.

Krótki filmik przygotowany przez portal nowiny24 z przejażdżki można zobaczyć w serwisie YouTube.

Dodaj komentarz