Żubry w Bieszczadach

GD Star Rating
loading...

Do tej pory spacerując po Bieszczadach można było natknąć się na niejedno połacie wyleżanej trawy albo zwierzęce odchody, a także usłyszeć odgłosy dzikiej zwierzyny. Od wiosny można już z bliska podziwić żubry na specjalnych tarasach pokazowych. 16 lutego 2012 roku do Bieszczadzkiego Parku Narodowego dotarły trzy ogromne żubry prosto ze Szwajcarii, które w niedługim czasie zostaną wyposażone w telemetryczne obroże i wypuszczone na wolność. Jak powiedział rzecznik RDLP: „Przybysze to dwie 3-letnie krowy oraz 2-letni byk, pochodzą z ogrodów zoologicznych w Bernie i Goldau”.

Od początku roku trwały intensywne prace zmierzające do zakończenia profesjonalnej zagrody dla stada bieszczadzkich żubrów. Na terenie Nadleśnictwa Stuposiany zagospodarowano kilka hektarów ziemi, postawiono wysokie ogrodzenie, a w okolicach Mucznego powstała pokazowo- aklimatyzacyjna zagroda. Cała ta inwestycja jest realizowana w ramach programu „Ochrona żubra in situ – część południowa”, prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Specjalnie przygotowane tarasy widokowe z wybiegiem dla zwierzyny porośniętym jodłami, paśnikiem oraz małym strumykiem będą niezwykłą atrakcję dla turystów. Otwarcie obiektu przewidziane jest na początek kwietnia, ale już dziś zachęcamy rodziców do wybrania się w Bieszczady z dziećmi na lekcję przyrody w naturalnym środowisku.

Żubry w Bieszczadach, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz